Trvanlivosť bylinných sušín

Vedeli ste? 
Bylinky po ich zbere a nasušení by mali mať na vrecúšku vyznačený dátum minimálnej trvanlivosti rok a pol po ich usušení. 
Prečo nie dva alebo viac? Pretože sušina z listov a vňate obsahuje veľké množstvo chlorofylu. Ten sa postupom času pomaly rozkladá, a to aj pri najlepšom skladovaní. Po uplynutí času je z chlorofylu feoforbid. Poznáte to celkom jednoducho - zelené časti sušiny zožltnú. To isté môžete spozorovať ak máte doma napr. reďkovku spolu s listami a zabudnete na ňu v komore. Za dva - tri dni bude mať listy žlté, pretože sa chlorofyl rozpadol. Sušenie vňate je akousi konzerváciou chlorofylu, preto čajová sušina dlho vydrží pekná zelená. Nesprávne sušenie vysokou teplotou a malým prevzdušnením takisto chlorofylu ubližuje a sušina vybledne. Pri nevhodnom skladovaní -ak dáte sušinu do skla alebo do priesvitného vrecúška - pôsobením svetla sa chlorofyl rozkladá rýchlejšie. 
U nás som nevidela čaj, ktorý by mal na obale vyznačené množstvo obsahu feoforbidov (ani na mojich nie je, pretože nemám laboratórium), hoci ich maximálne povolené množstvo obsahu je určené. Poznám firmu, ktorá uvádza toto množstvo na obale - ide o zelený jačmeň, ktorý ponúkam, táto firma veľmi prísne dbá o tento dôležitý údaj. 
 
Prečo o tom píšem? Lebo feoforbidy sú jedy, toxické látky. Zvieratá sú aj v tomto múdrejší a inštinktívne odmietajú jesť zvädnuté žlté listy. Ak budete kupovať bylinkový čaj s obsahom vňate a listov, dobre si pozrite farbu sušiny. Mala by byť zelená až tmavozelená a vôňa bylinková. Obal by mal byť viacvrstvový papierový.  Ak máte doma bylinkový čaj staršieho dátumu ako rok a pol od dátumu výroby, tak ho určite vyhoďte, už nie je vhodný na pitie, dokonca vám môže ublížiť.