Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata)

     Ako deti sme sa hrali na lúke. Nazbierali sme si kvety skorocelu na dlhých stopkách, jeden sme ohli do slučky, druhý sme prevliekli cez slučku, ktorú sme pevne zatiahli okolo neho a potiahli. Takto sme strieľali jeden do druhého. Bola to skutočná zábava. Poznajú to ešte dnešné deti? Neviem. Nám bolo vtedy veľmi dobre. Na celé dni od rána do večera sme chodili preč do lesa, ktorý bol 5-6 kilometrov od nášho domu a cestou sme si strieľali a chichúňali sa. Nepotrebovali sme nič, žiadne jedlo ani vodu sme si so sebou nebrali. Dotyk prírody, bylinky, stromy, dobrý vzduch nás liečili. Na jeseň, ak prišli nejaké kašľavé problémy, od mamy sme dostali skorocelový sirup a za chvíľu nám bolo opäť dobre.

     Skorocel je jednou z najsilnejších bylín, má toľko dobrých vlastností, že ho radím medzi prvých päť najlepších bylín. Poznáme dva druhy skorocelu – kopijovitý a širokolistý – ktoré majú skoro tie isté liečivé vlastnosti. Oba druhy nájdeme na lúčnych cestách a medziach, v priekopách a na vlhkých úhoroch; vyskytuje sa prakticky na celom svete.

     Skorocel širokolistý používam na obklady kĺbov, otvorených rán a najmä na obklady pľúc  čerstvými pomliaždenými listami pri astmatickom oslabení pľúc. Viac však využívam skorocel kopijovitý, v prvom rade na všetky problémy dýchacích orgánov, na silné zahlienenie, suchý kašeľ, čierny kašeľ, astmu a aj na tuberkulózu pľúc. Používame ho aj ako kloktadlo. Z rastliny používame najmä listy, ale je možné na tie isté účely použiť celú rastlinu aj s kvetmi (teda stvol a klas aj so semenami), stopkami a korienkami. Má veľkú  silu čistiť krv, silno čistí aj žalúdok, preto moje čaje na trávenie alebo  na tvorbu krvi vždy obsahujú aj skorocel. Priaznivo pôsobí na trávenie, používame ho aj proti páleniu záhy. Pri dlhšom užívaní čaju zo skorocelu zmiznú aj vyrážky na tvári, lišaje, ktoré boli spôsobené tráviacimi problémami. Pomáha aj oslabeným obličkám. Semená skorocelu pomáhajú aj proti tvorbe kameňov v žlčníku, tieto kamene rozpúšťajú. Treba ich zjesť za lyžičku denne, dobre rozžuť a zapiť – čím iným – skorocelovým čajom. Dávam ho aj do čajov pre slabšie deti, lebo má výrazné posilňujúce účinky spolu s materinou dúškou. Takýto čaj sa môže piť aj viackrát denne, neuškodí krátkodobé pitie čaju aj 3-4 krát denne.   

     Ak máte ranu tržnú alebo sečnú, či inú otvorenú ranu napr.  po uhryznutí psom, tak si natrhajte listy skorocelu, trocha ich rozmliaždite medzi prstami alebo v mažiari (môžete trocha požuť) a priložte priamo do rany. Netreba sa obávať zápalu, že list nebol umytý, skorocel má väčšiu silu! Má výrazný protizápalový účinok, zabíja baktérie. Skorocelové listy vyčistia aj staré, tečúce rany (napr. aj po amputácii) a tie sa pri dennom obkladaní a občasnom umývaní tečúcou, studenou vodou veľmi skoro zahoja. Zastavuje aj krvácanie. Skorocelové listy sú nápomocné aj  pri trombóze, treba ich tiež prikladať ako obklad. Vo forme teplých obkladov z listov ho používame pri bolestiach hlavy na čelo, alebo ako studený obklad pri bolestiach zubov a ucha.

Tehotné ženy a kojace mamičky by mali užívať skorocel umiernene.

 

Olej z listov skorocelu

 

  Na choré žľazy a zhubné opuchy si môžeme vyrobiť olej z čerstvých listov skorocelu a majoránu. Posekané vňate dáme do pohára a zalejeme dobrým olivovým olejom na 10 dní, potom scedíme a uskladníme do tmavej fľašky. Pohár nech stojí na teplom mieste, aby sa mohli liečivé látky lepšie v oleji rozpustiť.  Choré žľazy a opuchy natierame týmto olejom a ešte na ne položíme skorocelový list a previažeme. Tento obklad opakujeme denne, prikladáme ho aj na celú noc, kým sa problémy nestratia.

 

Sirup z listov a kvetov skorocelu

     Ja si robím aj sirup zo skorocelu, nerafinovaným trstinovým cukrom alebo medom. Tento sirup má tú najlepšiu chuť na svete, ktorú  odmalička milujem. Jednoducho navrstvím do 4 litrového pohára cukor – bylinu – cukor – bylinu - cukor, až kým je pohár plný, uzatvorím, občas vyložím na slnko, nechám tak cukor pracovať 2 týždne, potom scedím a cez plátno ešte riadne vytlačím. Naplním do fľašiek, dám do tmy do špajze. Cukor konzervuje, preto sa sirup nepokazí, jedine ak by boli listy po umytí mokré.  Tento sirup môžete vylepšiť aj pridaním trocha čerstvo natrhanej materinej dúšky alebo tymiánu.