Hviezdica prostredná (Stellaria media)

Všetci ju poznáte a považujete ju za obyčajnú burinu. Nazývate ju kuračka  alebo kuracie črevo a ak sa vyskytuje v záhradke, tak sa na ňu hneváte. Hviezdica prostredná je bylina so silno rozkonárenou stonkou, dlhou niekedy až  60 cm, ľahko sa množí a pokrýva veľké časti záhonov..

Áno, je to rastlinka, ktorú sa nedá jednoducho vykynožiť, je veľmi vytrvalá, silná, kvitne a rastie celý rok, dokonca rastie aj v zime a nájdeme ju aj pod snehom. Jej semená sú životaschopné aj po 25 rokoch spánku. To už niečo o nej hovorí – práve tá jej vytrvalosť a sila ju robí neobyčajnou. Tak skúste sa s ňou  teraz oboznámiť a určite na ňu zmeníte doterajší negatívny názor.

Svoj názov kuračka získala jednoducho – vtáci a kurence ju milujú na obed ako hlavný chod. Ak sa k nej skloníte, zistíte, že má krásne, drobné, biele kvety, rastlinka je jemná, milá, nevtieravá, skromná a veľmi pekná. Skúste chytiť jej malé oválne lístočky a pocítite jej sametovú hebkosť. Jej chvályhodnou vlastnosťou je ochrana zeme proti suchu tým, že ju pokrýva . Ak sa vyskytuje hojne, zabraňuje aj jej erózii.

Táto krehká rastlina obsahuje veľmi cenné látky, ako minerálne soli, saponíny, vápnik, draslík, kyselinu kremičitú, prchavé esencie a je významným zdrojom vitamínu C a E.

            Čaj z kuračky pred jedlom napomáha pri trávení, pri žalúdočných alebo žlčníkových ťažkostiach, pri dlhšom užívaní rozpúšťa žlčníkové kamene. Táto bylinka pri pravidelnej konzumácii v šalátoch veľmi účinne znižuje cholesterol. Stačí denne jedna šálka záparu ráno nalačno a o pár týždňov máte cholesterol v norme. Má antiseptický účinok, doporučujem aj pri problémoch s dýchacími cestami, na kašeľ. Sú dokázané jej blahodárne účinky pri reume, má močopudný, čistiaci účinok. Silno rozpúšťa tuky, preto je vhodným pomocníkom pri zhoršenom trávení, štiepy tuky v krvi a je možné ju využiť pri odtučňovacích kúrach. Jej zápar nie je vhodné piť kojacim matkám a tehotným ženám, zastavuje tvorbu materského mlieka.  

            Kuračka má aj vonkajšie účinky. Napr. jej vytlačená šťava riedená destilovanou vodou pomáha unaveným očiam (pokojne čítajte ďalej, ale potom si dajte kuračkový obklad). Mastička z hviezdice prostrednej lieči rany a rôzne kožné prejavy. Používame aj obklady na suchú, citlivú pokožku. Veľmi dobre pôsobí aj na rany, hemoroidy, ekzémy, psoriázu alebo rôzne vredy, pretože má dezinfekčné a sťahujúce účinky. Ak ju máte vo svojej záhradke, tak teraz sa môžete rozhodnúť, či ju odstránite ako burinu, alebo použijete jej vňať k liečbe napr. lupienky alebo iných kožných chorôb.

Podľa Discoridesa šťava hviezdice zmiešaná s múkou lieči zapálené oko. V dávnych dobách ju používali aj na bolesti v uchu tak, že vytlačili jej šťavu a nakvapkali do zvukovodov. Bežná je aj v nemeckých atlasoch, keďže ju veľmi preferoval svetoznámy liečiteľ S. Kneipp a chválil ju ako "poskytujúcu veľmi dobré služby najmä pri zápale pľúc, zahlienení" a pod.

V kuchyni nám takisto poslúži, pretože z nej môžeme pripraviť rôzne šaláty, či už samotnú ochutenú iba olejom a trochou limetkovej šťavy alebo na šalát v kombinácii s púpavou, listami skorocelu širokolistého, mätou, šalviu, oregánom či rumančekom.  Veľmi mi chutí kombinácia takého šalátu so surovou, iba 3 hodiny namočenou pohánkou. Kuračka mi chutí ako čerstvý hrášok. často si odtrhnem za hrsť a len tak schrúmem :) Posnažte sa skoro na jar, lebo v horúčavách sa kuračka stráca a potom sa vracia opäť až na jeseň, ale nie s takou silou, ako na jar :)